SCHULE

První výstava v Kulturním centru SCHULE otevřela tamatický blok zaměřený na školství v proměnách času a v jeho různých podobách. Zároveň představujeme veřejný prostor budovy, který byl historicky určen k výuce a vzdělávání. Vytvořili jsme v něm instalaci třídy německé školy sestavenou z fragmentů původního vybavení, které se zachovalo na půdě školy. Část výstavy je věnována poslední učitelce v německé škole Marianne Lorenz, jejíž kufr s pomůckami a veškerým vybavením zůstal nevyzvednut ve stodole statku, kde v době války bydlela. Vznikla tak jedinečná možnost prohlédnout si naživo dnes již vzácné exempláře výukových map, kartiček a dalších pomůcek, většinou ručně vyráběných, které se zachovaly v učitelčině kufru. Ten obsahoval i vlastní tvorbu učitelky, jenž pocházela z Trutnova, kde také studovala. Měli jsme možnost nahlédnout o sto let zpátky a přemýšlet, na kolik se změnila výuka a její obsah z pohledu současného studenta, rodiče či učitele. U příležitosti výstavy se nám také podařilo natočit krátký rozhovor s jedním z pamětníků a žáků školy, panem Rudolfem Schmidtem. V rámci výstavy jsme otevřeli několik diskuzí, přednášek a workshopů pro veřejnost.

foto: © Lukáš Procházka