Zimní práce, kurátorka Markéta Vinglerová

Výstava Zimní práce představuje výběr několika děl současných umělců různých generací a anonymních artefaktů, které spojuje specifické textilní médium výšivky. Inspiraci k tomuto tématu našla kurátorka výstavy Markéta Vinglerová v samotné historii objektu šedivinského kulturního centra Schule, v bývalé sudetoněmecké škole v malé obci v Orlických horách, která je sama spojena s výukou vyšívání. Tato textilní technologie, která je historicky spjata s femininitou, ruční prací, vzděláváním žen či domácím uměním, se dostává v poslední době v oblasti současného umění do středu zájmu. Na výstavě budou konfrontovány subtilní klasicky vyšívané textilní obrazy či vzorníky s netradičními přístupy v technice i zvoleném materiálu, to vše v krajinném kontextu, který v minulosti určoval charakter činnosti lidí v souvislosti s ročním obdobím.